Skarpetki to stosunkowo niedrogi element garderoby, mimo tego każdemu zależy, by już po pierwszym praniu czy po kilku razach noszenia nie trzeba było wyrzucać ich do kosza. Największy problem stanowi przecieranie się skarpetek i w konsekwencji ich dziurawienie. Co można zrobić, by skarpetki się szybko nie niszczyły?

Skład skarpetek kluczowy dla ich jakości

Skarpetki z włókna bambusowego oraz skarpetki bawełniane uznaje się za najlepsze dla stóp. Bawełna w składzie oznacza, że skarpetki są wysokiej jakości, ponieważ sprawia, że stopy się nie pocą, a miękki materiał powoduje podrażnień. Nie każdy jednak wie, że skarpetki, których skład zawierałby 100 proc. bawełny lub włókna bambusowego, szybko by się przecierały i dziurawiły. Dlaczego? Materiały te nie są elastyczne. Odpowiadają za szereg właściwości skarpetek, między innymi za higroskopijność, czyli zdolność do odprowadzania wilgoci, pozwalającej zachować świeżość stóp przez cały dzień. Natomiast elastyczność skarpetki zawdzięczają dodatkowi elastanu, włókien syntetycznych, dzięki którym doskonale przylegają do stopy, nie opinając jej, a także są rozciągliwe, ale nie tracą swojego kształtu. W celu uniknięcia powstawania w skarpetkach dziur warto wybrać te, które w składzie będą miały duży procent bawełny lub włókna bambusowego i niewielką domieszkę elastanu lub lycry.

Zasady, dzięki którym skarpetki nie będą się przedzierać

Jest wiele dodatkowych czynników, które pozwalają zachować jakość skarpetek na dłużej. Jednym z nich jest pranie skarpet w odpowiedniej temperaturze. Dla skarpet z bawełny i skarpetek bambusowych będzie to maksymalnie 40°C. Wyższa temperatura może sprawić, że skarpetki z włókna bambusowego czy skarpetki bawełniane się skurczą, stracą swoją elastyczność lub ich kolor zblednie. W zachowaniu ich jakości pomoże też stosowanie delikatnych detergentów oraz unikanie suszenia w suszarce bębnowej. Na powstawanie przetarć ma wpływ sposób noszenia skarpetek oraz obuwia. Zbyt luźne buty sprawiają, że stopa przemieszcza się w bucie, przez co dochodzi do tarcia. Chodzenie w skarpetkach boso, bez obuwia czy domowych kapci, również może wpłynąć na szybsze zużycie.