Na wakacje w górach warto się dobrze przygotować. Żeby tamtejszy klimat nas nie zaskoczył, należy przemyśleć każdy szczegół ekwipunku, w tym również skarpetki. Wędrówki długimi i trudnymi szlakami będą o wiele przyjemniejsze i bardziej komfortowe, jeśli skarpety nie będą powodować otarć, za to z łatwością odprowadzą wilgoć, zapewniając stopom ciepło. Jakie skarpetki wybrać? Z jakiego materiału sprawdzą się najlepiej?

Skarpety idealne w góry, czyli jakie?

Zadaniem skarpet jest izolacja od zima, pochłanianie wydzielanego potu i transportowanie go na zewnątrz, a także amortyzacja kroków, dlatego skarpetki powinny być wykonane z tkaniny spełniającej te cechy. Warto zwrócić uwagę również na wygodę w kontekście dobrego dopasowania do stopy. Skarpetki nie powinny uciskać w obrębie kostki, a szwy obcierać palców stopy. Nie bez znaczenia, szczególnie na trudnym szlaku górskim, jest komfort, jaki zapewniają skarpetki miękkie i przyjemne w dotyku.

Jakie skarpety wybrać?

Wysiłek i specyfika przemierzania ścieżek w górach wymaga specjalnych rozwiązań. Jedną z propozycji są skarpety sportowe. Ich konstrukcja i skład przystosowano do zróżnicowanych warunków, dzięki czemu doskonale dopasowują się do ciała bez względu na pozycję i gwałtowność ruchów. Wysokie ściągacze nie opinają ciała w miejscu kostki, ale są na tyle elastyczne, że doskonale przylegają do stopy i nie zsuwają się z niej.

Bawełna, włókno bambusowe czy tkaniny syntetyczne?

Z uwagi na właściwości, żadna z wymienionych tkanin nie zapewni stopom komfortu, jeśli będzie jej w składzie 100%. Okazuje się, że połączenie bawełny lub włókna bambusowego w odpowiednich proporcjach z włóknami syntetycznymi daje optymalne rezultaty. Dlaczego? Skarpetki sportowe, trekkingowe, a nawet zwykłe, składające się tylko z włókien naturalnych, zapewniałyby dobrą higroskopijność, natomiast nie byłyby w ogóle elastyczne. Dlatego na wyjazd w góry warto szukać skarpet, które w swoim składzie mają przeważającą ilość bawełny lub włókien bambusowych z domieszką elastanu, lub lycry.