Skarpetki to ten rodzaj garderoby, któremu najczęściej poświęcamy najmniej czasu i uwagi. Choć wydawać by się mogło, że nie warto się na nich skupiać, w rzeczywistości nieumiejętne dobranie skarpetek może całkowicie zaburzyć stylizację. Jak więc dobierać skarpetki, a w szczególności ich długość do stroju? Czy w świecie mody są jakieś uniwersalne zasady, dzięki którym dopasowanie skarpet do ubioru będzie łatwiejsze i pozwoli uniknąć modowego faux-pas?

Jedna, uniwersalna zasada mody męskiej – zasłoń łydki!

Bez względu na to, czy mamy na sobie garnitur, czy casualowe połączenie jeansów i koszuli, eksperci modowi zalecają noszenie skarpet, które są na tyle długie, że po przyjęciu pozycji siedzącej wciąż zasłaniają łydki, a więc kończą się powyżej linii nogawki spodni. Choć odsłonięcie łydki nie jest zbrodnią, to w świecie modowych zasad, nie jest to pożądane. Sytuacja ma się nieco inaczej, kiedy mężczyzna zakłada jeden z ostatnich trendów modowych – spodnie przed kostkę, między innymi skinny fit, baggy czy joggery. W tej stylizacji zdecydowanie lepszym, bo bardziej estetycznym wyborem będą skarpetki stopki sięgające przed kostkę.

Są też outfity, w których to skarpetki stają się główną i oryginalną częścią stylizacji. Mowa o skarpetkach wzorzystych i kolorowych, które od kilku sezonów stanowią jeden z największych hitów modowych. Zazwyczaj długie, sięgające za kostkę skarpety w banany, kawałki pizzy czy żaby łączy się z różnymi stylizacjami. W zestawieniu eleganckim dodają trochę humoru i dystansu, rozluźniając tym samym biznesową atmosferę, natomiast w stylizacjach codziennych są oryginalnym i zabawnym dodatkiem.

Jakie są długości skarpetek damskich?

Długość skarpetek damskich najczęściej dobierana jest do rodzaju obuwia. Balerinki, espadryle, a nawet szpilki łączy się ze skarpetkami balerinkami. Ich fason sprawia, że nie wystają poza linię buta, są praktycznie niewidoczne, a dają komfort stopie, chroniąc ją przed otarciami i przepoceniem. Do obuwia sportowego codziennego wybiera się zazwyczaj skarpetki stopki sięgające przed kostkę lub skarpetki sportowe ze specjalnym ściągaczem ponad kostką, zapobiegającym zsuwaniu się skarpetki podczas intensywnej aktywności fizycznej.