Skarpety – niewielki element garderoby, mający duże znaczenie dla codziennego komfortu. Jakość skarpet noszonych przez większość doby wpływa na stan naszych stóp, na samopoczucie oraz poczucie wygody podczas codziennych wyzwań. Jak ustrzec się przed wyborem skarpet, które będą przyczyniać się do powstawania otarć, pocenia się stóp i wydzielania nieprzyjemnego zapachu? Wskazujemy najczęstsze błędy przy wyborze skarpet, których warto nie popełniać.

Niewłaściwy skład skarpet

Dla komfortu stóp i chęci oszczędzenia pieniędzy lepiej nie wybierać najtańszych skarpet. Paradoks? Ależ nie! Najtańsze skarpety wykonane są najczęściej z włókien sztucznych. Słaba jakość wpływa nie tylko na to, że nasze stopy się pocą i czujemy dyskomfort, ale również na trwałość. Już po zaledwie kilku praniach skarpety niskiej jakości tracą swoją elastyczność, są rozciągnięte, a kolory często wyblakłe. W rezultacie bardzo szybko trzeba zakupić kolejne pary. Zdecydowanie bardziej oszczędnym krokiem będzie inwestycja w dobrej jakości skarpety, których w składzie znajduje się bawełna i domieszka elastanu. Forma skarpetek, elastyczność i kolory pozostają niezmienne nawet po wielu praniach. Warto zainwestować również w skarpety bezuciskowe, których krój zapewnia komfort przez cały dzień.

Za małe lub zbyt duże skarpety

Dobór właściwego rozmiaru to kolejny sposób na zapewnienie sobie wygody. Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w wybraniu skarpet pasujących na naszą stopę. Warto jednak zwrócić uwagę, że skarpety produkowane są w pewnym zakresie. Dla kobiet i mężczyzn są to:

  • 36-38,

  • 39-41,

  • 42-44,

  • 45-46.

Problem może pojawić się u osób mających rozmiar stopy na „granicy” dwóch zakresów. Żeby uchronić się przed zakupem niepasujących skarpet, można zmierzyć stopę i upewnić się, w jakim przedziale się mieści lub zakupić parę skarpet na próbę, by przekonać się, że na pewno pasują. Przy tym błędzie znaczenie ma również krój i skład. Jeśli okolice wokół kostki są zazwyczaj spuchnięte, dobrym rozwiązaniem będą skarpety bezuciskowe. Słabej jakości skarpetki szybko się rozciągną, więc nawet jeśli były zakupione w dobrym rozmiarze, po czasie mogą się rozciągnąć i stać się niewygodne.