Skarpety są nieodłącznym elementem garderoby damskiej i męskiej. Duży wybór fasonów pozwala łączyć je w modne stylizacje o każdej porze roku. W sklepie ze skarpetami możemy zauważyć podział na damskie i męskie. Jakie różnice pojawiają się między skarpetami dla kobiet a skarpetami dla mężczyzn? Czy są one bardzo zauważalne?

Które skarpety zarezerwowane są przede wszystkim dla mężczyzn, a które dla kobiet?

Skarpety przeznaczone głównie dla kobiet, a te zaprojektowane i wyprodukowane dla mężczyzn różnią się przede wszystkim fasonem. Oprócz skarpet typu unisex, które można zakładać bez względu na płeć, w ofercie znajdują się też skarpety do garnituru. Są to skarpety długie, które zakrywają łydkę nawet w pozycji siedzącej, gdy nogawka spodni nieco odsłania nogę. Maja zazwyczaj kolor ciemny, w tym czarny, granatowy lub brązowy, który dobiera się albo pod kolor obuwia, albo garnituru, w zależności, jaki efekt chce się osiągnąć. Skarpety do garnituru to rodzaj skarpet zarezerwowany przede wszystkim dla mężczyzn.

W kategorii skarpet produkowanych głównie dla kobiet znajdują się tzw. balerinki. To skarpetki krótkie, które nie wychodzą poza linię butów. Ubierane do balerinek, mokasynów, espadryli czy szpilek są praktycznie niewidoczne.

Czy skarpetki damskie i męskie różnią się kolorem?

Niekonieczne. Kolor nie ma znaczenia i nie wpływa na podział skarpet na damskie i męskie. Szczególnie w kontekście obecnej mody na skarpety kolorowe, we wzory i często nie do pary, które chętnie noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Czy skarpety damskie i męskie mają taki sam skład?

Tak, potrzeby skóry stóp u kobiet i mężczyzn nie różnią się, dlatego również skład skarpet jest taki sam dla obu płci. Najczęściej jest to połączenie przeważającej części bawełny i niewielkiego uzupełnienia włókien syntetycznych odpowiedzialnych za elastyczność skarpet i właściwe ułożenie na stopie.