Skarpety to niepozorny element garderoby, któremu mało kto poświęca wiele uwagi. I to okazuje się błędem. O ile skarpety nie są schowane w kozakach czy nie wystają z botków, a są widoczne, warto zadbać, by spójnie prezentowały się zresztą stylizacji. Najbardziej klasyczne kolory skarpet to biel i czerń, i na nich skupimy uwagę w dzisiejszym artykule. Odpowiemy na pytania, do jakich stylizacji lepiej pasuje czerń, a do jakich biel, a także jak dbać o skarpety, by zachowały swój pierwotny kolor jak najdłużej.

Do jakich strojów białe skarpety?

Choć wydawać by się mogło, że biel jest jednym z najbardziej uniwersalnych kolorów, okazuje się, że w kontekście skarpet i ich stylizowania, estetycznie wyglądają tylko w nielicznych połączeniach. Z pewnością nie zaleca się zakładać białych skarpet wizytowych do garnituru, ani eleganckich spodni w ciemnym kolorze. Białe skarpety doskonale prezentują się w stylizacjach sportowych. To właśnie w takich luźnych zestawieniach mogą być łączone z różnymi kolorami odzieży i wciąż wyglądać dobrze. Modnym rozwiązaniem jest ubieranie białych skarpet z koronkowym kołnierzem do botków – również czarnych, i sukienki lub spódniczki. W takiej stylizacji skarpety grają jedną z głównych ról.

Czy czarne skarpety tylko do garnituru?

I tak, i nie. Najlepiej prezentują się z ubraniami w ciemnym kolorze. Czy to eleganckie, czarne spodnie, czy też luźny, czarny dres, skarpety wizytowe lub sportowe w tym samym kolorze będą wyglądać naprawdę dobrze. Z kolei do ubrań w innych kolorach warto dopasowywać skarpety w zbliżonych odcieniach. W ofercie znajduje się wiele modeli jedno- i wielokolorowych, które ciekawie dopełnią stylizację.

Jak dbać o skarpetki?

Zarówno białe, jak i czarne skarpetki są jednymi z najbardziej wymagających, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości i kolorze. Temperatura prania powinna być dopasowane do materiału, z jakiego zostały wykonane. Białe bawełniane skarpetki można prać nawet w 90°C. Z kolei inne kolory, w tym czerń, dobrze zniosą nie więcej niż 60°C. Zalecana temperatura dla skarpet czarnych to 40°C.