Każdy rodzaj sportu wymaga odpowiedniego przygotowania, by mógł być wykonywany w sposób komfortowy i bezpieczny dla zdrowia. To dlatego dba się nie tylko o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, ale również nawodnienie w trakcie, czy strój, który zapewnia swobodę ruchów, nie podrażnia skóry, a do tego jest lekki i wygodny. Coraz więcej sportowców, czy to amatorów, czy profesjonalistów zaczyna dostrzegać, jak ważne są odpowiednie skarpety. Choć to jeden z najmniejszych elementów sportowej garderoby warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, jakie wybrać.

Bawełna czy bambus – jakie włókna będą lepsze?

Skarpetki z bambusa mają właściwości antybakteryjne, dzięki którym po intensywnym treningu można uniknąć nieprzyjemnego zapachu. Naturalne włókna zapewniają komfort w każdych warunkach. Odporność na bakterie eliminuje również ryzyko pojawienia się grzybicy i innych chorób skórnych. Maja także właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że przy wysokiej temperaturze przyjemnie chłodzą stopy, a zimą ogrzewają je. Z kolei skarpetki treningowe bawełniane wyróżnia duża higroskopijność i skuteczne odprowadzanie wilgoci. To miękki i przyjemny materiał, który w połączeniu z niewielką domieszką tkaniny syntetycznej jest odpowiednio miękki i wygodny.

Czego wymaga się od skarpet treningowych?

Jedną z najważniejszych cech, jakimi powinny charakteryzować się skarpety treningowe, jest gwarancja wygody. Nieustannie osuwające się skarpety lub zbyt uciskające będą przeszkadzać w treningu. Dlatego użytkownikom zależy, by skarpety miały płaskie szwy, które nie będą obcierać stóp, a do tego odpowiednio elastyczny ściągacz, który nie będzie uciskał, ale jednocześnie zapobiegnie zsuwaniu się skarpety.

Niezwykle istotna jest także wytrzymałość skarpet, które podczas treningów, czy to na siłowni, w domu, czy w terenie, narażane są na tarcie w bucie. Zarówno skarpetki bambusowe, jak i bawełniane będą dobrym wyborem, jeśli nie chcesz mieć po kilku treningach skarpet przetartych na piętach. To mocne i wytrzymałe włókna, które nawet przy wielokrotnym i intensywnym użytkowaniu utrzymują swój stan na dobrym poziomie.