Skarpety to nieodłączny element dziecięcego stroju praktycznie od chwili narodzin. Na rynku można znaleźć ich szeroką gamę kolorystyczną. I to właśnie na aspekt wizualny rodzice najczęściej zwracają uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że nie mniej ważna jest jakość skarpet. Z czego powinny być wykonane, by były wygodne i elastyczne? Różne są modele skarpet dla najmłodszych. Kupić można zarówno te tradycyjne, jak również stópki i podkolanówki dla dzieci. Wszystkie są kolorowe, mają ciekawe wzory. Niektóre z nich posiadają antypoślizgowy spód (tzw. ABS), co sprawdza się zwłaszcza u stawiających pierwsze kroki maluchów. Czy jednak przed zakupem sprawdzamy, z jakiego materiału zostały wykonane? Jak odpowiednio dobrać skład skarpet dla dziecka?

Tkaniny dobre dla skóry dziecka

Dzieci w skarpetkach spędzają całe dnie. Te muszą być więc wygodne i delikatne dla skóry, a to oznacza, że powinny być w jak największym stopniu naturalne. Jest to ważne również dlatego, że stopy są jednym z trzech rejonów ciała, w którym największe jest zagęszczenie gruczołów potowych. Skarpety, do wyprodukowania których użyto zbyt dużą ilość syntetycznych dodatków, będą podrażniać naskórek, zwiększając ryzyko otarć.

Do produkcji skarpet najczęściej wykorzystuje się bawełnę. Jest to surowiec naturalny, delikatny w dotyku, ale też zapewniający prawidłową termoregulację. Ma właściwości hipoalergiczne, a jej struktury nie naruszają wysokie temperatury (daje się prać nawet w 95 stopniach Celsjusza). Czy to oznacza, że najlepsze dla dziecka będą skarpety w 100% wykonane z bawełny? Niekoniecznie. Niewielkie dodatki tkanin syntetycznych są dopuszczalne, wręcz pożądane. Najczęściej stosowane – poliamid i elastan – odpowiadają za elastyczność i wytrzymałość materiału. Sprawiają również, że tkanina szybciej schnie i jest mniej podatna na mechacenie. Optymalny skład to zatem 80% bawełny i 20% domieszki sztucznych włókien.

Na co zwracać uwagę przy zakupie skarpet dla dziecka?

Skład jakościowy skarpet to jedno, jednak nie mniej ważny jest sposób ich uszycia. Warto przede wszystkim zainteresować się ściągaczem. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujemy podkolanówki dziecięce bawełniane, które nie mogą być ani za ciasne, ani zbyt luźne. Muszą przylegać do ciała, ale go nie uciskać. Źle dobrane skarpeteczki stają się niewygodne i mogą prowadzić do zaburzenia krążenia krwi.

Wybierając skarpety dla dziecka, starajmy się również dobierać je odpowiednio do kreacji. Gust kształtuje się bowiem od najmłodszych lat. Możemy też uczynić ten element garderoby ciekawym dodatkiem. Godne uwagi są zwłaszcza komplety dla dziecka i rodzica. Do wyboru są różne zestawy, np. zawierające podkolanówki damskie i podkolanówki dla dziewczynki o takim samym wzorze. Obecnie skarpety to nie tylko element ubioru, ale też sposób na wyróżnienie się w tłumie. Ich wybór jest ogromny: obok modeli tradycyjnych, są i te kolorowe, bogato zdobione. Każdy z nich będzie idealny dla dziecka, o ile wykonany został z dobrej jakości materiału.

Skład skarpet dla dziecka

Równie ważna, jak proporcje materiałów użytych do produkcji skarpetek, jest jakość zastosowanej bawełny. Bawełny różnią się między sobą, dlatego warto szukać informacji o użytym rodzaju w przypadku nie tylko skarpetek, ale także każdej innej odzieży. W naszej produkcji korzystamy wyłącznie z bawełny (?). Tego rodzaju materiał to selekcja najwyższej jakości bawełnianych włókien, które są poddawane procesowi dokładnego oczyszczania, a następnie czesania. Taki proces produkcyjny trwa nawet pięciokrotnie dłużej, niż w przypadku innych metod, a jego rezultatem są gładkie, długie i, co szczególnie ważne w przypadku skarpetek, odporne na przetarcia włókna. Dzięki temu skarpetki MARTINEX są miękkie, zwiewne i bardzo miłe w dotyku. A do tego możesz je znaleźć w niemal każdym wzorze, który przyjdzie Ci na myśl! Skarpetki w zwierzątka, skarpetki we wzory czy skarpetki w lokalne motywy to tylko początek naszej oferty! Sprawdź sam, a jeśli jakimś cudem nie znajdziesz tego, czego szukasz, daj nam znać – chętnie poznamy Twoje pomysły.