Gdy nadchodzą niskie, zimowe temperatury, a za oknem pada śnieg lub wieje przeszywająco mroźny wiatr, letnie ubrania zdecydowanie przestają zdawać egzamin. W szafach królują wtedy ciepłe sweterki i dłuższe, grubsze skarpetki. W naszym artykule sprawdzimy dokładniej, jakie skarpetki na zimę warto wybrać, by zapewnić swoim stopom odpowiedni komfort i ciepło.

Spis treści:

  1. Skarpetki na zimę - czym powinny się wyróżniać?
  2. Jakie skarpetki na zimę wybrać - przegląd materiałów
  3. Skarpety narciarskie na zimowe szaleństwo
  4. Nosisz ciepłe skarpetki, a i tak marzną Ci stopy?
  5. Podsumowanie

Skarpetki na zimę - czym powinny się wyróżniać?

Skarpetki na zimę w sposób oczywisty różnią się od tych, które zakładamy latem. W grudniu, styczniu i lutym wybieramy z reguły takie modele, które dają więcej ciepła, tak by stopy nie marzły nam nawet podczas chłodniejszych dni. Zazwyczaj są to więc skarpetki dłuższe, zakrywające dokładnie kostkę i łydkę. W ten sposób skóra jest osłonięta przed zimnem.

Izolacja termiczna to nie jedyna właściwość, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania zimowych skarpetek. Istotna jest też między innymi zdolność do odprowadzania wilgoci. Dlaczego to takie ważne? Gdy jesteśmy aktywni, nasze stopy szybko się pocą. W niskiej jakości skarpetkach skóra może więc być wilgotna, przez co szybciej będzie marznąć. A zimą chyba nikt z nas by tego nie chciał.

Oczywiście, wybór skarpetek, tak jak w przypadku innych ubrań i akcesoriów, opiera się też w dużej mierze na osobistym guście i preferencjach. Rozglądając się za skarpetkami, zaufaj swojemu poczuciu stylu i postaw na kolory oraz wzory, które będą do Ciebie pasować. Miej też na uwadze swój komfort oraz odpowiednie dopasowanie.

Jakie skarpetki na zimę wybrać - przegląd materiałów

Wiesz już, na jakie rzeczy powinieneś zwracać uwagę, wybierając skarpetki na zimę. Istotnym czynnikiem jest też oczywiście materiał, z którego wykonany jest dany model. Producenci oferują w tym zakresie różne możliwości:

  • Wełna - to przede wszystkim ją kojarzymy z ciepłymi, zimowymi skarpetami. Wełna jest świetna jeśli chodzi o izolację, dlatego zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje prawdziwy mróz. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wełniane skarpetki są antybakteryjne i nie uczulają.
  • Materiały syntetyczne - pod względem naturalności są zupełnym przeciwieństwem wełny, jednak zdecydowanie lepiej niż ona radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci. Dzięki temu są dobrym materiałem do wytwarzania odzieży sportowej i nie narażają organizmu na wychłodzenie wskutek kontaktu z mokrą lub spoconą tkaniną.
  • Bawełna - to materiał najczęściej wykorzystywany do produkcji skarpetek. Jest wygodna, miękka w dotyku i wytrzymała, jednak w przeciwieństwie do wełny, zimą może nie zapewnić wystarczającego ciepła.

Skarpety narciarskie na zimowe szaleństwo

Jazda na nartach to sport, który co roku przyciąga na stoki wielu miłośników adrenaliny i zimowego szaleństwa. Do tej aktywności potrzebny jest oczywiście specjalny sprzęt i nikogo nie dziwi, że podczas jeżdżenia nie sprawdzą się ani zwykłe buty ani zwykłe skarpetki. Jakie więc powinny być skarpety zimowe do jazdy na nartach?

Przede wszystkim kluczowa jest tu długość. Tego typu skarpetki powinny sięgać niemal do kolana, tak by wystawały ponad wysokie buty narciarskie. Ważne jest również to, by wybrany model był dopasowany do nogi, nie przesuwał się i miał odpowiednią grubość - to wszystko zabezpieczy nas przed dyskomfortem, a także przed otarciami. Co ważne, podczas jazdy na stoku każdy taki detal może też mieć wpływ na bezpieczeństwo.

Nosisz ciepłe skarpetki, a i tak marzną Ci stopy?

Czy wiesz, że nawet najlepsze i najcieplejsze skarpetki nie gwarantują wcale, że Twoje stopy będą rozgrzane przy niskich temperaturach? U niektórych to wystarczy, jednak są osoby, u których problemy z naczyniami krwionośnymi powodują, że utrzymanie kończyn w odpowiedniej temperaturze staje się znacznie trudniejsze.

Długotrwałe marznięcie stóp prowadzi do odrętwienia i dyskomfortu, a nawet do podwyższonego ryzyka odmrożeń. Biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje, warto więc w porę zatroszczyć się i zadbać o ciepło swoich nóg, wybierając skarpetki na zimę.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na narty, planujesz długie zimowe wędrówki czy po prostu chcesz spędzić przyjemny wieczór przy kominku, pamiętaj, że odpowiednie skarpetki na chłodne dni to podstawa. Wybierz modele wełniane lub te wykonane z materiałów syntetycznych i ciesz się ciepłem oraz komfortem, nawet przy niskich temperaturach.