Skarpetki to jeden z tych elementów garderoby, których używamy niemalże codziennie. Wysoka jakość materiału nie jest więc w ich przypadku kaprysem, a prawdziwą koniecznością. Warto więc zadać sobie pytanie, jaki skład powinny mieć skarpetki, by służyły nam jak najlepiej i jak najdłużej. Sprawdzimy to w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Sprawdź, dlaczego skład skarpetek ma znaczenie
  2. Bawełniane skarpetki - jakie są ich zalety i wady?
  3. Inne materiały wykorzystywane do produkcji skarpetek
  4. Jaki skład powinny mieć skarpetki idealne?
  5. Podsumowanie

Sprawdź, dlaczego skład skarpetek ma znaczenie

Podczas zakupów wszyscy staramy się wybierać produkty wysokiej jakości, jednak wielu z nas nie wie, co to tak naprawdę znaczy. Sprawdźmy więc dokładnie, na co może wpływać jakość i dobry skład skarpetek. Czy ma on duże znaczenie?

To właśnie od składu i tkanin zastosowanych przy produkcji zależy m.in. oddychalność materiału. Naturalne przędze zapewniają, że noga w skarpetce mniej się poci, co jest szczególnie ważne zwłaszcza latem.

Na tym jednak nie koniec. Skład skarpetek jest ważny także z punktu widzenia komfortu osoby, która będzie je nosić. Niektóre rodzaje włókien mogą zagwarantować wyjątkową delikatność, a to sprawia, że są one niezwykle przyjemne w dotyku. Taka miękkość to zdecydowany atut.

Skład ma też kluczowe znaczenie w przypadku skarpetek, których używamy do specyficznych celów. Może to być na przykład bieganie bądź innego rodzaju treningi czy po prostu rekreacyjna aktywność fizyczna. Innym materiałem będą się też wyróżniać grube, zimowe skarpety, a innym skarpetki dla niemowląt. Skład, który wpływa na ich wyjątkowe właściwości, jest więc zdecydowanie istotny.

Bawełniane skarpetki - jakie są ich zalety i wady?

Bawełna to bez dwóch zdań królowa wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji skarpetek. Przędza bawełniana jest produktem naturalnym, a jednym z jej największych atutów jest świetna oddychalność.

Do tego należy pamiętać, że ubrania wykonane z bawełny są trwałe i gwarantują długą żywotność, a z drugiej strony są jednocześnie bardzo miękkie w dotyku. Ta delikatność sprawia, że nie wywołują podrażnień nawet u najmłodszych ani u osób o wrażliwej skórze.

Czy skarpetki z bawełny mogą więc mieć jakieś wady? Okazuje się, że tak. Modele wykonane w całości z tego materiału tracą swoje elastyczne właściwości, przez co mogą nie dopasowywać się wystarczająco dobrze do łydki. Ponadto bardzo duża chłonność bawełny sprawia, że wybór ten może być nieodpowiedni do intensywnych treningów.

Oprócz tego konieczne jest też pranie w delikatnej temperaturze, ponieważ w niewłaściwych warunkach skarpetki ze 100% bawełny łatwo ulegają zniekształceniom. Wszystkie te problemy może jednak rozwiązać domieszka elastanu lub poliamidu w składzie skarpet.

Inne materiały wykorzystywane do produkcji skarpetek

Skarpetki można wykonać oczywiście z wielu różnych materiałów, nie tylko z popularnej i powszechnie cenionej bawełny. Z czym jeszcze możesz się spotkać w składzie?

  • Wełna - używa się jej przede wszystkim do produkcji ciepłych, zimowych skarpet.
  • Kaszmir i jedwab - to przędze znacznie bardziej ekskluzywne, które dodają skarpetkom elegancji, delikatności i połysku.
  • Len - nie daje takiej elastyczności jak inne przędze, jednak zapewnia wyjątkową przewiewność, dzięki której jest idealny na lato.
  • Materiały sztuczne - o tym, czy ich używać, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jaki skład powinny mieć skarpetki idealne?

Podstawowa zasada przy wybieraniu skarpet o jak najlepszym składzie? Przede wszystkim powinieneś decydować się na te modele, w których przeważają naturalne włókna. Są one bardzo przyjazne dla skóry i zapewniają wszystkie potrzebne właściwości, których możesz oczekiwać od skarpetek.

Unikając skarpetek wykonanych w całości z tworzyw sztucznych, unikasz jednocześnie problemów związanych ze zwiększoną potliwością stóp, która może prowadzić do niekomfortowych sytuacji. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Czy to wszystko oznacza jednak, że sztuczne materiały w ogóle nie powinny się pojawiać w skarpetach? Nie do końca. Ich domieszka może bowiem pozytywnie wpłynąć na jakość składu skarpetek. Z tego powodu często zaleca się, by wybierać skarpetki bawełniane (minimum 80% składu) z dodatkiem poliamidu bądź elastanu.

Podsumowanie

Wybierając skarpetki, koniecznie zwróć uwagę na ich skład, a nie tylko na wygląd. Dzięki temu zapewnisz swoim stopom odpowiednią przewiewność, higieniczność, a także po prostu komfort i wygodę. Staraj się więc unikać tkanin z tworzyw sztucznych. W zamian za to postaw na naturalne włókna z domieszką innych materiałów - takie połączenie to przepis na idealny skład skarpetek.