Oferta rynkowa skarpetek damskich, męskich i dziecięcych obejmuje modele z różnorodnych materiałów zapewniających komfort w zróżnicowanych warunkach. Na szczególną uwagę zasługuje zaspokojenie potrzeb naszych stóp w chłodniejsze okresy roku. Późna jesień, zima i wczesna wiosna to czas, kiedy należy im zapewnić odpowiednią ochronę przed zimnem. Jakie skarpetki cechują się doskonałymi właściwościami termicznymi? Czy fason skarpetek ma znaczenie?

Z jakich materiałów skarpetki na zimę?

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji skarpet jest niewątpliwie bawełna. To tkanina, która zapewnia przepuszczalność i wygodę. Jednak, czy sprawdzi się zimą? Bawełna w specjalnym splocie frotte staje się tkaniną miękką, elastyczną, trwałą i przede wszystkim ciepłą. Skarpety frotte polecane są wszystkim, którym zależy na zapewnieniu stopom jak najlepszych właściwości termicznych. Sploty tkackie osnowowe trzy- lub pięcionitkowe sprawiają, że skarpety dodatkowo amortyzują wstrząsy, są grube, wygodne i dzięki dobrej przepuszczalności pary wodnej zapewniają skórze oddychanie. Wykonane z włókien bambusowych wykazują dodatkowo właściwości antybakteryjne, które sprawiają, że przez cały dzień noszenia stopy zachowują świeżość. Dla maluszków na zimę poleca się skarpety frotte bezszwowe lub z płaskimi szwami niepowodującymi otarć. Dobrym wyborem będą również modele wyposażone w gumowe elementy na dole stopy zapobiegające ślizganiu się.

Skarpety termoaktywne na chłodne dni?

Czy skarpetki termoaktywne przeznaczone są wyłącznie do stosowania podczas treningów w trudnych warunkach? Oczywiście, że nie! Materiał termoaktywny doskonale odprowadza pot i zapewnia stopom odpowiednie warunki termiczne, dlatego ten rodzaj skarpet jest chętnie wybierany również na co dzień. Rynek oferuje materiały syntetyczne, naturalne i mieszane. Każdy z rodzajów cechuje się różnymi właściwościami. Na zimę zdecydowanie lepsze będą materiały naturalne, które odznaczają się zdecydowanie lepszym utrzymaniem komfortu termicznego. Jeśli jednak głównym kryterium jest gwarancja ciepła, ale też przyczepności i elastyczności, słusznym wyborem będą skarpetki mieszane, z dodatkiem elastanu i poliestru.