Jak doprać białe skarpetki?

Twoje skarpetki już dawno straciły swoją biel? Dowiedz się, jak odzyskać ich dawny kolor. Poznaj nasze sposoby na to, jak doprać białe skarpetki. Soda oczyszczona, ocet, czy sok z cytryny? Przekonaj się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.]

Spis treści:

  1. Jak zachować biel skarpetek na dłużej?
  2. Sposoby na to, jak prać białe skarpetki
  3. Soda oczyszczona
  4. Ocet
  5. Sok z cytryny
  6. Podsumowanie

Jak zachować biel skarpetek na dłużej?

Białe skarpetki doskonale pasują do wielu strojów. Jednakże zachowanie ich śnieżnobiałej barwy jest nieprostym zadaniem. Szybko się brudzą, a do tego są skłonne do przebarwień. Jak zachować ich kolor na dłużej?

Zacznijmy od prania. Podstawową zasadą jest pranie ich osobno od kolorowych ubrań. Nie ma nic złego, kiedy będziesz prać je razem z białymi bluzkami czy koszulami. Jednak kiedy w bębnie pralki będą ubrania o innych odcieniach, jest spora szansa na to, że dojdzie do przebarwień. Takim sposobem mogą stać się one nagle różowe.

Używaj także odpowiednich detergentów. Na rynku istnieją specjalne środki czystości przeznaczone do białych tkanin. Pomagają one zachować śnieżnobiały odcień na dłużej. A co jeśli skarpetki są znacznie zabrudzone i zwykły proszek do prania nie daje sobie rady? W takim wypadku pomocny może okazać się wybielacz. Używaj go jednak ostrożnie, ponieważ może on uszkodzić tkaninę.

Podczas suszenia zaś unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ może ono powodować żółknięcie tkanin. Unikaj również prania w zbyt wysokiej temperaturze, które może powodować szybsze zużycie materiału.

Sposoby na to, jak prać białe skarpetki

Jak cieszyć się białymi skarpetkami na dłużej? Pranie to podstawa. Nie zawsze jednak sam proszek do prania wystarcza, aby odzyskać ich kolor. W takich sytuacjach warto wypróbować sprawdzone domowe rozwiązania. Soda oczyszczona, ocet, a może sok z cytryny? Dowiedz się, jak działają.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to uniwersalny środek, który większość z nas posiada w domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że może ona posłużyć nie tylko do gotowania. Jest bowiem niezastąpiona także podczas sprzątania, a jak się okazuje, również podczas prania białych skarpetek.

Może ona pomóc w rozpuszczeniu trudnych do usunięcia plam takich jak krew, trawa czy błoto. Co więcej, działa ona jako alternatywa chemicznych wybielaczy, dzięki czemu pozwala odzyskać biel ubrań. Jak ją wykorzystać?

Rozpuść 1-2 łyżki sody oczyszczonej w wodzie, aby przygotować mieszankę. Następnie namocz w niej skarpetki na co najmniej 30 minut, a później wstaw pranie.

Sodę oczyszczoną możesz również dodać podczas normalnego cyklu prania. Wystarczy jedna łyżka, aby wzmocnić działanie stosowanego przez Ciebie detergentu. Twoje skarpetki będą dzięki niej czystsze oraz bielsze.

Ocet

Ocet na co dzień nie kojarzy nam się z praniem. Jak się jednak okazuje, to niezawodny sposób na to, jak prać białe skarpetki. Jest on ceniony bowiem za swoje właściwości oczyszczające i odplamiające. Podobnie jak sodę oczyszczoną, warto go wykorzystać nie tylko w kuchni, ale także podczas sprzątania i prania.

Brudne białe skarpetki możesz namoczyć w mieszance wody i octu w stosunku 1:1. Zaczekaj co najmniej 1-2 godziny, a następnie włącz normalny cykl prania. Możesz też dodać ok. 1 szklankę octu do bębna pralki, aby odplamić i wybielić ubrania.

Co więcej, ocet nie tylko czyści, ale również neutralizuje zapachy. Sprawdzi się zatem doskonale, jeśli zależy Ci na usunięciu zapachu potu ze skarpetek. Sam charakterystyczny zapach octu zaś szybko się ulatnia i nie pozostawia po sobie żadnego śladu.

Sok z cytryny

Kolejnym naturalnym i ekologicznym środkiem, który możesz wykorzystać do prania białych skarpetek, jest sok z cytryny. Podobnie jak poprzednie metody, doskonale wybiela oraz usuwa plamy.

Aby przywrócić biel skarpetkom, namaczaj je przez kilka godzin w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Innym sposobem jest dodanie ¼ lub ½ szklanki soku do cyklu prania.

Sok z cytryny możesz wykorzystać również bezpośrednio na plamy. Nanieś go na zabrudzenie i poczekaj kilkanaście minut. Następnie spłucz i wstaw do prania.

Podobnie jak w przypadku innych detergentów - i tych chemicznych, i tych domowych, warto zachować ostrożność. Zwróć uwagę na to, czy dana tkanina dobrze reaguje na kontakt z substancją. Niektóre bowiem mogą być wrażliwe na różne składniki. Dlatego oprócz etykiet, wykonaj próbę na niewidocznym fragmencie.

Podsumowanie

Białe skarpetki nigdy nie wychodzą z mody. Jednak zachowanie ich koloru może być wyzwaniem. Kiedy jednak znasz odpowiednie sposoby, żadne plamy nie są Ci straszne. Niezależnie od tego, czy wybierzesz sodę oczyszczoną, ocet, czy sok z cytryny, te proste rozwiązania pomogą Ci zachować biel i świeżość Twoich skarpetek na dłużej.