Jak prawidłowo dobrać rozmiar skarpet?

Wydawać by się mogło, że dobór skarpet w odpowiednim rozmiarze nie należy do trudnych, jednak i przy wyborze tego elementu garderoby czeka na nas kilka „haczyków”, o których lepiej wiedzieć. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy dobieraniu rozmiaru skarpetek oraz wyjaśnimy, jak w łatwy sposób zmierzyć stopę i uzyskać wynik, na podstawie którego będzie można wybrać idealne skarpetki.

Skarpetki w rozmiarach Euro Size

Skarpetki produkuje się zgodnie z uniwersalną i ogólnie przyjętą rozmiarówką Euro Size, która precyzuje rozmiary skarpet męskich, damskich i dziecięcych. Specjalne zakresy rozmiarowe odpowiadają rozmiarom obuwia. Rozmiarówka uwzględnia trzy kategorie:

  • dla mężczyzn są to: S – 35-37, M – 38-42, L – 43-46, XL – 47-50;

  • dla kobiet są to: S – 35-37, M – 38-42, OS – 36-41;

  • dla dzieci są to: S – 23-27, M – 29-34; L – 35-37.

Skarpetki najczęściej dobieramy na podstawie rozmiaru obuwia, jednak warto mieć na uwadze, że niektóre rodzaje obuwia, w tym sportowe, zazwyczaj kupujemy o rozmiar większe. Dlatego lepiej sugerować się rozmiarem stopy.

Jak w łatwy sposób zmierzyć swoją stopę?

Mierzenie rozpocznij od postawienia gołej stopy na czystej kartce tak, by żaden fragment stopy nie wystawał poza jej krawędzie. Po obrysowaniu kształtu stopy, przy pomocy linijki, narysuj prostą linię od czubka największego palca w stronę pięty. Należy zadbać, by linia nie była narysowana po ukosie, ponieważ to może zaburzyć otrzymany wynik.

Jak dobrać rozmiar skarpetek, by zapewniały wygodę przez cały dzień?

Na komfort zapewniany przez skarpetki wpływa nie tylko ich jakość i sposób zszycia szwów, ale też rozmiar, jaki wybierzemy. Warto pamiętać, by wybierać skarpetki zgodnie z posiadanym rozmiarem stopy. Jeśli producent skarpet podaje rozmiary skarpetek w centymetrach, należy wybrać najbardziej zbliżony rozmiar. Produkty dobrej jakości nie rozciągną się na tyle, by pasowały, jeśli wybierzemy rozmiar mniejsze, tak samo, jak za duże się nie skurczą. Dobrze dobrane skarpetki leżą idealnie na pięcie i palcach, nie zsuwają się i nie uciskają stóp.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Podobne artykuły